Летна шема 2010 со МКхост 20% попуст

20% попуст на сите услуги на МКхост

Попуст од 20% на сите услуги на МКхост. Внесете го кодот за промоции: letnashema при нарачка на услугите.

Уживајте во летото 2010, гледајте фудбал, сончајте се, а кога ќе ви затреба да ги објавите вашите слики на блог, може да закупите домен со ваше име (Пример: ime.mk) заедно со хостинг простор и да ги објавите вашите доживувања на блогот 😉 .

Можеби сакате да отворите ваша сопствена веб страна за објавување на вашиот омилен тим од Светското првенство во фудбал 2010?

Сепак, тука сме и работиме за вас нон стоп нудејќи попуст за нашите услуги. Не заборавајте МКхост има сервери во Македонија како и стандардните во USA.

Сакате да си го зафатите вашето име со регистрација на .mk домен? Регистрирајте .mk домен за само 799 денари за една година со попустот.

Доколку ви е потребен веб дизајн, изработка на лого, редизајн или било каква дизајн услуга, може да побарате соодветна услуга на следниот линк и да добиете одговор од нашиот дизајнерски тим кој секогаш е спремен да ги задоволи вашите дизајн потреби.

Стартува веб дизајн предизвикот на IT.com.mk и МкХост

Стартува веб дизајн предизвикот на IT.com.mk и Мк Хост

Дали мислите дека сте добар веб дизајнер? Имате вештини? Тогаш покажете го вашето дело и дозволете другите да ве оценат! Со цел да ги промовира дизајнерите од Македонија, IT.com.mk во соработка со Mk Host стартува натпреварување за најдобар и најинтересен веб дизајн.

Победникот ќе ја добие книгата Smashing Book + 1 година 5.000 MB хостинг од Мк Хост + IT.com.mk маица.
Второто место ќе добие IT.com.mk маица + .mk домен + 500 МБ хостинг.
Третото место ќе добие IT.com.mk + Мк Хост маица.

Првата фаза од натпреварот е постирањето на вашиот веб дизајн. Moже да биде веќе постоечка веб сајт или скица на веб сајт. Скицата треба да има барем уште една две страни покрај почетната. Скицата треба да биде реална и практична, да не е сф дизајн. Добро е со скицата да има и кратко објаснување за функционалност на веб сајтот. Секој дизајнер може да прати само една дело, односно слики од делото,  по можност линк или кратко објаснување за функционалноста на скиците.

Вашите дела можете да ги постирате во следнава тема на форумот. Рокот за постирање е до 15 јуни.

Потоа од 15 до 30 јуни следи гласањето. Најдобриот веб дизајн ќе биде одберен според гласови од членовите на форумот и според жирито  (жирито е составено од администрацијата на IT.com.mk).

При оценувањето ќе се гледа оригиналноста, естетиката како и практичноста на сајтот. Сајтот мора да има интеракција со друштвените мрежи.

По гласањето ќе следи и прогласувањето на најдобриот дизајн.

Зошто да го хостирате вашиот веб сајт локално?

Веб хостинг на сервери лоцирани во Македонија – предности

МКхост сервери
Хостирајте на сервери во Македонија

МКхост е веб хостинг компанија со главна цел хостирање на веб страните на Македонските граѓани, организации, компании, индивидуалци, дизајнери, програмери, девелопери, студенти…

Во последниот период МКхост се трудеше за насочување и лоцирање на серверите во Македонија. Во тоа и успеавме. Веќе една година како го стартувавме првиот сервер лоциран во Македонија. Хостирање на сајтовите на нашите клиенти на Македонски сервер беше задоволство за нас поради тоа што добивме многу позитивни реакции од клиентите:
– „Отварањето на сајтот е побрзо од кога и да било до сега.“
– „Пингот до серверот е 20ms – неверојатно!“
– „Кога ги листам податоците преку FTP, исто како да ги листам на мојот сопствен компјутер – како да работам локално – без чекања.“
– „Многу сум задоволен од брзината на отварање на мојот сајт. Планирам да ги префрлам и другите сајтови на вашите локални сервери во Македонија.“
– „Работењето со е-маил пораките е побрзо. Веднаш се конектирам до серверот преку мојот емаил клиент и побрзо се превземаат пораките, како и испраќаат оние со поголеми податоци.“
– „Фајловите од серверот се превземаат со максимална интернет брзина на мојот Интернет провајдер – многу побрзо за разлика од сајтови хостирани на странски сервери“.

Предностите на хостирање на вашиот веб сајт на серверите на МКхост лоцирани во Македонија се наведени директно од нашите клиенти опишани погоре цо нивните коментари.
Дополнително тоа што може да ве интересира или можеби имате некои дилеми ќе биде опишано преку следните прашања и одговори:

П: Зошто да го хостирам веб сајтот локално, која е разликата?
О: Одговорот е едноставен. Локалниот сервер е поблиску до вас, лоциран во Македонија. Интернет провајдерите во Македонија имаат побрз пристап до серверите конектирани на Интернет во Македонија отколку оние лоцирани во странство. Доколку серверот е лоциран надвор, вашата конекција патува надвор од Македонија и е потребно повеќе време за одговор од серверот со што вашиот сајт ќе биде поспор во отварањето.

П: Моите посетители се од Македонија. Каде да го хостирам мојот веб сајт?
О: Доколку вашите посетители се од Македонија, тогаш без размислување треба вашиот сајт да го хостирате локално. Тоа е за добро на посетителите, побрз пристап и брзо отварање на содржините.

П: Дали посетителите надвор од Македонија ќе имаат исто брз пристап до мојот сајт доколку хостирам локално?
О: Одговорот на ова би бил пропорционален со прашањето: Кога би го хостирале сајтот на сервер надвор од Македонија дали Македонските посетители ќе имаат брз пристап до сајтот. Сето ова зависи од одалеченоста на вашиот посетител и начинот на кој тоје  поврзан на Интернет, до која глобална Интернет мрежа има пристап, како ќе стигне тој до вашиот сајт, низ кои провајдери и слично.

П: Како да се одлучам?
О: Одлуката е врз основа на пресметки или предвидувања. Ако вашиот сајт е планиран за Македонска публика тогаш хостирањето може да биде локално, ако се двоумите или имате посетители и  надвор од државата, тогаш може да изберете било која од опциите. Секако, ако стартувате сајт кој што ќе биде наменеет за странски пазар, странски клиенти или пак очекувате само клиенти од Америка, тогаш секако дека ќе треба да го хостирате сајтот на сервери во Америка. МКхост воведе опција, да при нарачката изберете на која серверска локација сакате да го хостирате вашиот сајт.

П: Дали користите ист софтвер на серверите во Македонија?
О: Да, софтверот кој што се користи на серверите лоцирани во Македонија е ист со оној на серверите во Америка. Оперативниот систем, cPanel контрол панелот како и други софтверски додатоци.

П: Дали серверите се ваши?
О: Да, МКхост започна во инвестирање и купување на хардверот за серверите. Се користат DELL серверски конфигурации со 1U rack единици и најнова технологија за процесорот, дисковите…

Претходната недела МКхост стартуваше нов сервер лоциран во Македонија за своите клиенти. Сите тестирања поминаа во ред и серверот е отворен за хостирање на сајтовите за нашите клиенти.

35% попуст на Linux хостинг пакетите (само за првите 50 нарачки) – на сервери во Македонија

Хостинг попуст
Хостинг попуст од 35%

По повод стартување на новиот сервер, МКхост овозможува 35%  попуст за Linux хостинг пакетите и лоцирање на сајтовите на новиот сервер. Хостинг пакетите може да ги разгледате на следниот линк: www.mkhost.com.mk/linux/ . При нарачка на хостинг пакетот во делот код за промоции ќе внесете: MAKSERVER и автоматски системот ќе ви го одреди попустот од 35%. Побрзајте попустот се однесува само за првите 50 нарачки кои ќе бидат лоцирани на новиот сервер.

Новогодишен 2010 Пакет

Новогодишен2010 МКхост хостинг пакет
МКхост Новогодишен2010 Хостинг Пакет со бесплатен домен

Дозволете да ве известиме дека МКхост воведе нов пакет насловен како Новогодишен2010 за само 3000 денари на годишно ниво.

Пакетот е составен од следниве карактеристики:

– Хостинг простор од 1000мб
– Месечен трансфер на податоци од 60 000мб
– Регистрација на бесплатен домен ( info/com/org/net/com.mk/mk/net.mk )
– Можност за додадете до 3 домени на истиот хостинг – главниот домен + 2 дополнителни addon домени, со ова заштедувате хостирање на дополнителни 2 веб страни. Со оваа опција хостирате 2 веб страни на ист хостинг пакет. Дополнителните домени може да ги активирате и додадете кога ќе посакате, немора веднаш по активација на главниот домен со хостингот.
– cPanel + Fantastico бесплатен контрол панел и панел за автоматски инсталации на скрипти.
– Поддршка за Joomla/WordPress/phpBB и останати скрипти
– Бесплатниот домен е бесплатен секоја година доколку се обновува хостингот.
– Цената на Новогодишен2010 пакетот е 3000 денари за една година и цената останува иста и за обнова на истиот и наредните години.
– Хостинг пакетот е на Linux платформа. Разлика помеѓу Linux и Windows платформа.
– Останатите карактеристики се исти како и на стандардните хостинг пакети и деталите може да ги разгледате на следниот линк.

– Нарачка на овој промотивен Новогодишен2010 хостинг пакет со вклучен бесплатен домен може да ја извршите на следниот линк.

Нарачки со кредитни картички

Како што веќе може да забележите од насловната страна на МКхост, почнавме со прифаќање на уплата преку интернет со кредитни картички и тоа:

– MASTERCARD
– MAESTRO
– VISA
– VISA ELECTRON
– MK Domestic Credit Cards

Visa
Verified by VISAMK Domestic Credit Cards

Нашите клиенти се задоволни од овој начин на плаќање и веќе уплатите се вршат со кредитни картички.
Процесот на нарачка е ист како и до сега. На крајниот чекор кога ќе треба да изберете начин на плаќање, избирате Visa/Visa Electron/MK Domestic Cards  и доколку нарачката е успешна се генерира нова сметка.
Сметката се плаќа со кликање на копчето “Pay”. Се прави редирекција до страната на www.cpay.com.mk со информации пратени од наша страна со што само пополнувате информации за кредитната картичка на сајтот на cpay.com.mk .
Имајте во предвид дека информациите за картичката не се пополнуваат на сајтот на МКхост -> со што безбедноста е подигната на високо ниво.
Еве преку пример како се врши уплатата на сајтот на cpay.com.mk:

УПЛАТА БЕЗ РЕГИСТРАЦИЈА НА CPAY.COM.MK

Кликнете на PAY линкот.

Нова веб страна се отвара. Страната содржи форма за пополнување на информации. Од левата страна ги пополнувате информациите за кредитната картичка, додека од десната се информациите пратени од страната на МКхост ( МКхост не ги праќа сите ваши информации ).

Пополнете ја формата со следните валидни информации:

Бројот на кредитната картичка:
Бројот го внесувате исто како на картичката.

Име на картичката:
Ова е името на картичката на корисникот кој ја поседува. Името мора да го внесете исто како што е напишано на картичката.

Тип на картичката:
Изберете го типот на картичката ( Моментално прифаќаме само VISA/VISA ELECTRON/MK Domestic credit cards ).

Датум на истек
Датумот на истекот на кредитната картичка. Внесете го исто како што е внесен на картичката.

CVV2 / CVC2:
Внесете ги трите цифри кои се наоѓаат на задната страна од картичката.

Име на банка:
Внесете го името на банката која ја издава картичката. Името на банката исто се наоѓа на картичката.

Телефонски контакт на банката:
Внесете го телефонот на банката која ја издава картичката. Истиот се наоѓа на картичката од задната страна.


Сите останати полиња се автоматски пополнети од страна на МКхост, како износ, број на сметка и слично.

По пополнување на формата кликнете на “Continue” копчето.

Нова веб страна се отвара. Истата содржи информации дали вашата картичка е валидна со информациите и има копче: “Back to Payment”.

Кликнете на копчето “Back to Payment”. Нова веб страна се отвара. Истата содржи детали од новата креирана уплата и две копчиња: “Confirm” и “Cancel”.

За да потврдите, кликате на “Continue”. Нова страна се отвара каде се потврдува дека уплатата е испратена.

Доколку се е во ред на крај од чекорите ќе бидете редиректирани на страната на МКхост каде што вашата сметка ќе биде автоматски маркирана како платена, ако трансакцијата е успешно извршена, односно уплатата успешно примена.

МКхост го автоматизираше својот систем така да веднаш сметката се маркира како платена, добивате потврда преку емаил, како и хостинг услугата се активира веднаш и информациите ги добивате преку емаил со сите информации.
Доколку имате нарачано и интернационален домен -> доменот исто така автоматски се регистрира веднаш и информациите Ви се испраќаат преку емаил.
Секако, ако имате нарачка на *.mk домен, тогаш истиот се реализира мануелно со што Ве известуваме после одредено време.


МКхост ќе продолжи кон автоматизирање на своите услуги како нашите корисници многу полесно и побрзо ќе може да доаѓаат до нашите услуги.

Имајте пријатни нарачки со новиот систем за плаќање со кредитни картички.
До наредната новост, голем поздрав од тимот на МКхост.

Ви благодариме

Од сега МКхост со сервери во Македонија

Зошто хостинг услугите на сервери лоцирани во локалната област на посетителите е битна за Маркетинг и Е-Комерција?

МКхост сервери во Македонија
МКхост сервери во Македонија

Многумина корисници кога бираат хостинг компанија не знаат дека тоа има големо влијание врз нивниот маркетинг. Ова може да биде од голема важност доколку корисникот има онлине продавница која е базирана на географскиот регион.
Па да започнеме со објаснувањето зошто е битно да знаете однапред која е вашата “таргет група“, односно од каде се вашите посетители.

Повеќето интернет конекции се многу брзи при избор на хостингот, но сепак е важно каде физички е присутен серверот кај што ви е хостиран сајтот. Доколку стартувам е-продавница во Македонија и се фокусирам моите корисници да бидат од регионот,  многу е битно серверот да биде физички присутен во Македонија затоа што тогаш тој многу побрзо ке ги праќа информациите до моите корисници за разлика од корисниците ширум светот.  Со хостирање на сајт близу вашите корисници значително им го скратувате времето за пристапот до серверот. Можеби ова не ви звучи како битен фактор за успех во вашиот бизнис но голем број на студии заклучиле дека брзината на пристапот до серверот има големо влијание во развитокот на истиот. Овој вид на хостинг е битен и кај гејмерските сервери поради тоа што латенцијата ке биде мала и ке можат без никакви пречки и со тотално уживање да се играат online игри.  ( МКхост планира во блиска иднина нудење на Game сервери . )

Во поглед на маркетингот, исто така битно е  како Google и другите пребарувачи ве препознаваат. Физичката локација на серверот и наставката на доменот карактеристичен за секоја држава ве става на повисок ранг кај сурферите кои пребаруваат од иста геолокација.

МКхост официјално од 09.03.2009 започнува со нудење на хостинг услугите на сервери во Македонија, како и со пуштање на серверот во комерцијална употреба. Тест фазата на првиот МКхост сервер лоциран во Скопје помина успешно и брзината е задоволителна за нашите клиенти.

Од сега при нарачка на Linux хостинг пакетите ќе имате опција за избор на локацијата на серверот каде што ќе сакате да биде хостирана вашата веб страна. Секако, серверите во Америка остануваат во употреба и корисниците ќе може да го вршат изборот според нивна желба. Доколку пазарот што го лоцираат е надвор од Македонија, тогаш може да ја изберат опцијата за активација на хостингот на сервер во Америка. Доколку посетителите на сајтот ќе бидат Македонци или посетители блиску од балканот и пошироко може да ја изберат серверската локација во Македонија, со што латенцијата спрема хостинг-от и отварањето на веб страната за овие посетители ќе биде доста брзо.

Новите сервери во Македонија ќе ја имаат истата софтверска инсталација како досега, со вклучен cPanel контрол панел+Fantastico скрипти за лесна инсталација на одредени скрипти ( форуми, CMS системи како  Joomla и слично ).

Здраво

Едно големо ЗДРАВО. МКхост го објавува својот нов блог.

Со помош на блог системот ќе овозможиме пишување на статии во врска со МКхост, во врска со нашите цели, информации, чести случки со нашите клиенти, предлози, објаснувања и запознавање поблиску со нас.

Ви благодариме.